Image

Paľová búda je od mája 1926 neodmysliteľnou súčasťou mesta Žilina. Na svojom pozemku, inšpirovaný architektúrou švajčiarskych horských chát z konca 19.storočia, ju dal postaviť známy žilinský hotelier Pavol Folkman. "Východným smerom od námestia ulicami J.Gerometu, Horným Valom, Predmestskou cestou a ulicou na Bôrik dostaneme sa na k očnej nemocnici , a ďalej postupujúc k mestskému lesíku Bôrik a k mestskému lesu do Chrasti, pri ktorej leží v najkrajšej perspektíve lesná reštaurácia t.z.Paľova búda, obľúbené výletné miesto Žilinčanov, ktorá je najmodernejšie a všemožným požiadavkám vyhovujúcim spôsobom zariadená." (časopis Nový svet).

V roku 1980 bola pridelená Vysokej škole dopravy a spojov. Najprv tu bola zriadená vojenská katedra, neskôr reštaurácia vysokej školy a klubové priestory pre študentov. Od roku 1998 tu sídli univerzitné pastoračné centrum svätého Pavla pri Žilinskej univerzite.

Zimná pohľadnica Lesnej reštaurácie Paľova búda pochádza z roku 1926.

Zdroj: Archív Patrik Groma, Peter Štanský

Vzdelávací program Dejiny Žiliny.