Čo znamená pojem vyučovacia metóda?
Formálna definícia ju vymedzuje ako cieľavedomý a zámerný postup vyučovacích činností učiteľa, ktorým sa realizujú učebné aktivity študentov orientované na dosiahnutie vytýčených cieľov, resp. výstupov vzdelávania (Bajtoš, 2013, s. 74-77).
Pri motivačných metódach vyučovania chceme vzbudiť pozornosť a záujem študenta o vybraný objekt, situáciu, alebo problém. Čo tým študent získa? Osvojí si vedomosti a postupy činností v problémových situáciách. Problém musí študenta upútať, umožniť mu využiť predchádzajúce vedomosti, a musí byť spätý s učivom a vyplývať z neho. Problémové úlohy majú byť modelmi typickými pre riešenie skutočných praktických činností.
Kroky:
Je to technika vhodná pri frontálnom, skupinovom vyučovaní, ale aj pri individuálnej práci.
Pozor! Treba oddeľovať vymýšľanie nápadov zo strany študentov od ich kritického posudzovania. Preto brainstorming delíme na dve fázy.
Pri nácviku brainstormingu by mal byť učiteľ trpezlivý. Mal by študentov uistiť, že sa nič nestane, ak povedia niečo nesprávne.
Prvá fáza: kreatívna a spontánna
Cieľ: vyprodukovať čo najväčšie množstvo nápadov na danú tému/problém.
Nikto nikoho nekritizuje, nesmeje sa mu alebo inak nevyrušuje. Všetko sa iba zapisuje. Prvé z nápadov bývajú väčšinou racionálne, konvenčné, ale po uplynutí istej doby napätie na strane študentov opadáva a zvyšuje sa ich fantázia. Prichádzajú na nové, netradičné, niekedy možno až absurdné myšlienky. Táto fáza aktivity môže byť často sprevádzaná smiechom, uvoľnením a pozitívnymi emóciami.
Druhá fáza: racionálna a logická
Pravidlá :
Postup pri brainstormingu:
Možnosti využitia brainstormingu:
Použité zdoje:
BAJTOŠ, J.2013.Didaktika vysokej školy. Bratislava: Iura Edition. 398s. ISBN 978-80-8078-652-6.
https://eduworld.sk/cd/jaroslava-konickova/1857/brainstorming-v-skole-a-jeho-variacie